دوره 20، شماره 2 - ( لیزر در پزشکی 1402 )                   جلد 20 شماره 2 صفحات 21-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tabaie S M, Naderi M S, Hemati P, Shirkavand A, Soheilifar M H. Study of Proliferation of Mesenchymal Stem cells under carboxy therapy and low-level laser. lmj 2023; 20 (2) :13-21
URL: http://icml.ir/article-1-617-fa.html
طبایی سیدمهدی، نادری میناسادات، همتی پرنیا، شیرکوند افشان، سهیلی فر محمدحسن. مطالعه میزان تکثیر در رده سلولی بنیادی مزانشیمی تحت تاثیر کربوکسی تراپی و نور لیزر کم ‎توان. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1402; 20 (2) :13-21

URL: http://icml.ir/article-1-617-fa.html


گروه پژوهشی لیزر پزشکی، مرکز تحقیقات لیزر در پزشــکی، پژوهشــکده یارا
چکیده:   (91 مشاهده)
اهداف: با توجه به اهمیت روز افزون ترمیم و جوانسازی بافتهای مختلف لازم است توجه زیادی به تدوین پروتکل های درمانی جهت بهبود نتایج درمانی انجام شود. در حال حاضر از لیزرهای کم توان در ترمیم بافت‎ های پوستی استفاده میشود. روش کربوکسی‎ تراپی با توجه به درمان غیرتهاجمی و ویژگی های منحصر‎ به فرد خود اهمیت ویژهای پیدا کرده است. در این روش بسته به ناحیه تحت درمان، مقداری دی اکسیدکربن به موضع تزریق میشود. گرچه این ماده به صورت طبیعی توسط سلول های بدن تولید میشود، اما زمانی که مقدار آن بیش ‎ازحد طبیعی شود؛ بدن را مجبور به پاسخ میکند. زمانی که این ماده وارد بدن میشود، سیستم گردش خون در ناحیه تحت درمان تحریک میشود. بدن این شرایط جدید را به منزله کمبود اکسیژن در نظر گرفته و سعی میکند با استفاده از رگ های خونی، شرایط را کنترل کند. با توجه به اثرات بالینی لیزرهای کم توان و همچنین روش کربوکسی تراپی لازم است اثرات کربوکسی و همچنین اثرات تواماً با لیزرهای کم توان در سطح سلولی نیز بررسی شود. در این مطالعه میزان تکثیر و زنده مانایی سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی تحت این تیمارها جهت کمک به تدوین پروتکل ‎های درمانی موثرتر بررسی شده است.
مواد و روش‌ها: مطالعه حاضر به صورت آزمایشگاهی بر روی سلول‌های بنیادی مشتق از بافت چربی انسانی انجام گردید. سلول ADMSCs از جهاد دانشگاهی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران تهیه شد. کشت در محیط DMEM [ + 10% FBS حاوی آنتی‎ بیوتیک یک درصد انجام گرفت. سلول‎ های بنیادی مشتق از چربی تحت تاثیر لیزر کم‎ توان با دوزهای مختلف 3،2، 5 و 7 ژول بر سانتی مترمربع و همچنین تحت تیمارکربوکسی با غلظت های مختلف (با سرعت ‎ها و حجم‎ های مختلف) با دستگاهCarboxy therapy  در معرض گاز CO2 قرار داده شدند و سپس زنده ‎مانایی سلولی توسط تست MTT انجام شد. 
نتایج: نتایج حاصل از تست MTT نشان دهنده افزایش زنده مانایی و تکثیر سلولها تحت تیمارهای لیزر و کربوکسی بود و در تیمار همزمان لیزر و کربوکسی افزایش بیشتری را نسبت به گروه کنترل نشان داد.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‎ های مطالعه حاضر استفاده از کربوکسی تراپی و همچنین استفاده هم زمان لیزر با دوز بهینه می‌تواند به عنوان یک روش جایگزین در ترمیم پوست مورد استفاده قرار گیرد.
 
متن کامل [PDF 1479 kb]   (46 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/9/3 | پذیرش: 1401/12/19 | انتشار: 1402/5/24

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Lasers in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb