دوره 20، شماره 1 - ( 12-1402 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 21-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadzadeh B, sadeghi E, Zahedifar M. Synthesis of Strontium titanate nanoparticles and investigation of their ability to produce reactive oxygen species in UVA irradiation. lmj 2024; 20 (1) :14-21
URL: http://icml.ir/article-1-602-fa.html
محمدزاده بهاره، صادقی احسان، زاهدی فر مصطفی. نانوذرات استرانسیوم تیتانات و بررسی توانایی آنها در تولید گونه‌های فعال اکسیژن در پرتودهی UVA. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1402; 20 (1) :14-21

URL: http://icml.ir/article-1-602-fa.html


پژوهشکده علوم و فناوری نانو، دانشگاه کاشان، کاشان، ایران
چکیده:   (335 مشاهده)
اهداف: فتودینامیک‌تراپی (Photodynamic Therapy - PDT) یک روش درمانی است که بر پایه تعامل بین یک حساس‌گر نوری، نور و اکسیژن مبتنی است. در این روش، ابتدا یک ماده حساس به نور که در سلول‌های سرطانی جذب می‌شود، با استفاده از منبع نور مناسب تحریک‌شده و گونه‌های فعال اکسیژن تولید می‌شوند که با تخریب سلول‌های سرطانی، باعث مرگ و مهار آن‌ها می‌شوند. گونه‌های فعال اکسیژن (Reactive Oxygen Species) شامل اکسیژن یکتایی (O-2) و رادیکال هیدروکسیل (OH-) هستند که در فرآیندهای زیستی به‌طور طبیعی تولید می‌شوند. این گونه‌ها در درمان سرطان به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند، زیرا می‌توانند باعث تخریب سلول‌های سرطانی شوند به‌طوری‌که می‌تواند با اجزای بیولوژیکی مانند لیپیدها، پروتئین‌ها و اسیدهای نوکلئیک واکنش داشته باشد و به آن‌ها آسیب برساند و درمان سرطان را تسریع کنند. استفاده از نانوذرات در فتودینامیک‌تراپی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرطان، عفونت‌ها و بیماری‌های عروقی مورد بررسی قرارگرفته است.
مواد و روشها: در این پژوهش نانوذرات استرانسیوم تیتانات با روش سولووترمال ساخته شدند و برای اولین بار، توانایی این نانوذرات در تولید گونه‌های فعال اکسیژن ازجمله رادیکال هیدروکسیل و اکسیژن یکتایی در تحریک با پرتو UVA بررسی شد.
یافتهها: نانوذرات استرانسیوم تیتانات به دلیل ویژگی‌های خاص خود، می‌توانند به‌طور انتخابی در سلول‌های سرطانی تجمع و با تابش نور متعادل شده، ROS تولید کنند. این ROS می‌توانند باعث آسیب رساندن به سلول‌های سرطانی شوند و درنهایت منجر به مرگ آنها شوند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از طیف جذب محلول‌های شناساگرها مشخص شد که نانوذرات استرانسیوم تیتانات توانسته‌اند رادیکال هیدروکسیل و اکسیژن یکتایی تولید کنند و توانایی نانوذرات استرانسیوم تیتانات در تولید گونه‌های فعال اکسیژن مورد تأیید قرار گرفت و نانوذرات می‌توانند به‌عنوان حساس‌گر نوری در روش فتودینامیک‌تراپی برای درمان سرطان مورداستفاده قرار بگیرند.
متن کامل [PDF 932 kb]   (83 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1402/7/13 | پذیرش: 1402/11/10 | انتشار: 1402/12/12

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Lasers in Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb