[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1397 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 13-8 برگشت به فهرست نسخه ها
کمی‌سازی مشخصۀ نوری ضریب جذب در طیف جذبی هموگلوبین در اثر شفاف‌سازی نوری مکانیکی پوست در تکنیک طیف‌سنجی باز‌تابی پخشی
پریسا منشاری، عزالدین مهاجرانی*، افشان شیرکوند
پژوهشکدۀ لیزر و پلاسما، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (1007 مشاهده)
مقدمه: طیف­سنجی بازتابی پخشی به­عنوان یک روش غیر تهاجمی جایگاه و کاربرد­های ویژه­ای در شاخۀ­ پزشکی پیدا کرده است که در آن نور با تابشی غیر مخرب وارد بافت بیولوژیکی می­شود و در زمان خروج از بافت حاوی اطلاعات ارزشمند طیفی از موضع مورد نظر خواهد بود. در این تحقیق بررسی کمی تغییرات ضریب جذب کلی کروموفور هموگلوبین به­عنوان عامل اصلی اکسیژن­رسانی در خون و یکی از مهم­ترین فاکتور­های خونی نشان­دهندۀ عوامل بیماری­زا مورد ارزیابی قرار گرفته است.
روش بررسی: این مقاله به شیوۀ­ مطالعۀ ­موردی به بررسی رفتار طیفی هموگلوبین و محاسبۀ­ مشخصۀ ضریب جذب در دو حالت غیرشفاف­سازی نوری و شفاف­سازی نوری بافت پوستی می­پردازد. بدین منظور 5 نمونۀ­ مرد داوطلب و با رضایت آگاهانه با شرایط آزمایشگاهی یکسان توسط تکنیک طیف­سنجی بازتابی پخشی مورد ارزیابی قرار گرفته­اند. آنالیز رفتار طیفی از نمونه­ها از طریق سه طیف اخذ­شده از ناحیۀ داخلی انگشت دست هر فرد در حالت­های بدون شفاف­سازی نوری مکانیکی بافت، حالت با شفاف­سازی نوری مکانیکی بافت و طیف­سنجی بعد از حالت با شفاف­سازی انجام شده است. 
یافته­ها و نتیجه­گیری: با ارزیابی کمی نتایج به­دست­آمده از تغییرات ضریب جذب و رفتار طیف­های مذکور مشخص گردید که مقادیر ضرایب جذب کروموفور­های اکسی‌ و دی­اکسی­هموگلوبین حاصل از روش طیف­سنجی در حالت با شفاف­سازی نسبت به حالت بدون شفاف­سازی کاهش می­یابد و مجدداً با حذف عمل شفاف­سازی به حالت قبل از شفاف­سازی باز­می­گردند. این نتیجه با توجه به مقادیر به­دست­آمده از طریق محاسبۀ ضریب جذب کلی طیف از آنجا حائز اهمیت است که می­توان روش شفاف­سازی نوری مکانیکی را به­عنوان روشی برگشت­پذیر و امن از­نظر حفظ شرایط فیزیولوژیکی بافت در طیف­سنجی به­منظور کاهش پراکندگی نور درون بافت و کاهش ضخامت بافت پیشنهاد داد.
واژه‌های کلیدی: طیف­سنجی بازتابی پخشی، شفاف­سازی نوری، کمی­سازی، ضریب جذب، ‌هموگلوبین، پوست
متن کامل [PDF 518 kb]   (530 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/1/19 | پذیرش: 1398/1/19 | انتشار: 1398/1/19
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Menshari P, Mohajerani E, Shirkavand A. Quantitative Determination of Hemoglobin Spectral Absorption Coefficient due to Optical Mechanical Clearing of Skin in Diffuse Reflective Spectroscopy Method. لیزر در پزشکی. 2018; 15 (3) :13-8
URL: http://icml.ir/article-1-410-fa.html

منشاری پریسا، مهاجرانی عزالدین، شیرکوند افشان. کمی‌سازی مشخصۀ نوری ضریب جذب در طیف جذبی هموگلوبین در اثر شفاف‌سازی نوری مکانیکی پوست در تکنیک طیف‌سنجی باز‌تابی پخشی. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1397; 15 (3) :13-8

URL: http://icml.ir/article-1-410-fa.htmlدوره 15، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی Journal of Lasers in Medicine
فصلنامه "لیزر پزشکی" دارای رتبه علمی-پژوهشی از کمیسیون نظارت بر نشریات وزارت بهداشت؛درمان و آموزش پزشکی می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4148