[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 14، شماره 1 - ( لیزر در پزشکی 1396 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 9-2 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر لیزر Fractional Ablative CO2 در کاهش استریای بارداری در بیماران مبتلا به استریای بارداری
سید مهدی طبایی*، فاطمه آقا جان، هدی برنجی اردستانی، مینا سادات نادری، زهرا طاولی، سهیلا دبیران، طاهره فروغی فر
مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران
چکیده:   (709 مشاهده)

مقدمه: استریاها ضایعات خطی، آتروفیک و فرو​رفتۀ پوست هستند و در مناطقی که پوست تحت کشش قرار می‌گیرد ایجاد می​شوند و زمانی​که به​دنبال بارداری ایجاد شوند، استریای بارداری نام می​گیرند. گفته می​شود که ایجاد استریا شایع​ترین تغییر بافت همبند در طول بارداری می​باشد. استریا​ها ضایعات پوستی بد​شکل​کننده‌ هستند که از نظر زیبایی​شناسی باعث نگرانی‌های زیادی در فرد می​شوند و استرس روانی زیادی را برای وی ایجاد می​کنند و به​شدت کیفیت زندگی وی را تحت​تأثیر قرار می​‌دهند و متأسفانه قابل پیشگیری نمی‌باشند و ندرتاً احتمال بهبود خود​به​خود استریا بدون مداخلۀ پزشکی وجود دارد. با​وجود استفاده از روش​های گوناگون موضعی و به​کارگیری لیزر​ها جهت درمان تا​کنون روشی برای جلوگیری از ایجاد استریای ناشی​از بارداری و راهکاری اساسی برای درمان آن وجود ندارد. با​توجه به سابقۀ نتایج مثبت استفاده از لیزر fractional برای جوان​سازی پوست نسبت به دیگر تکنیک‌های درمانی و مؤثر بودن آن در ترمیم تغییرات پوستی ناشی از آفتاب و افزایش الاستیسیتی و ضخامت  پوست و بهبود جای آکنه و اسکار​های دیگر و همچنین به​علت داشتن عوارض کمتر و زود​گذر و داشتن تأثیر بیشتر، در این مطالعه سعی شده است که اثر لیزر Fractional Ablative CO2 در کاهش استریای بارداری در بیماران مراجعه​کننده به مرکز تخصصی لیزر جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران را مورد مطالعه قرار دهیم..
روش بررسی: این مطالعه، یک بررسی Case series می​باشد که در مرکز تخصصی لیزر جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران بین سال​های 1394-1390 انجام شد. در این مطالعه پروندۀ 24 خانم از سن42-20 سال با تیپ پوستی II-V  با استریای ناشی​از بارداری بررسی شد. معیار‌های ورود آن​ها به مطالعه وجود استریای بارداری بر​روی پوست و معیار‌های خروج شامل: وجود شرایط و یا بروز عوارضی است که بر​روی ترمیم زخم تأثیرگذار بود. شدت استریا​ها توسط پزشک درمانگر بر​اساس Daveys scoring طبقه​بندی شد. و چهار جلسۀ‌ درمانی با لیزر Fractional Ablative CO2 با فواصل 1 ماه برای هر بیمار انجام شد. قبل از درمان و 1 ماه بعد از اتمام درمان از استریاها عکس تهیه شد و میزان بهبود ضایعات با مقایسۀ‌ عکس‌ها توسط پزشک درمانگر ارزیابی و بر​اساس Global improvement scale نمره​دهی شد. میزان رضایت بیماران از بهبود ظاهری استریا‌ها به​وسیلۀ پرسش سنجیده و نتایج به 4 گروه تقسیم شد.
یافته‌ها: میزان اثر​بخشی این لیزر براساس مقایسۀ عکس​های قبل و بعد از درمان توسط پزشک درمانگر و نمره​دهی براساس Global improvement scale بررسی شد که اثر​بخشی این لیزر در بهبود استریا را تأیید کرد. از نتایج دیگر به​دست​آمده از این مطالعه، ارتباط بین استریا با عواملی از​قبیل میزان بهبود، سن، تیپ پوستی و تعداد بارداری می​باشد به​طوری​که شدت استریا با میزان بهبود استریا ارتباط دارد (Pvalue:0.033). سن با میزان بهبود استریا ارتباط ندارد (Pvalue: 0.45). تیپ پوستی با میزان بهبود استریا ارتباط ندارد (Pvalue: 0.24). تعداد بارداری با میزان بهبود استریا ارتباط ندارد (Pvalue:0.71).
نتیجه​گیری: با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه درزمینۀ تأثیر این لیزر در بهبود استریا از​جمله کاهش عمق و کاهش عرض استریا و نزدیک کردن رنگ استریا به رنگ پوست بیمار، استفاده از این لیزر در بهبود استریا می​تواند سودمند باشد.

واژه‌های کلیدی: استریا، بارداری، لیزر Fractional Ablative Co2
متن کامل [PDF 2274 kb]   (413 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۰


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Effect of Fractional Ablative CO2 laser on the reduction of Striae distensae. لیزر در پزشکی. 2017; 14 (1) :9-2
URL: http://icml.ir/article-1-363-fa.html

طبایی سید مهدی، آقا جان فاطمه، برنجی اردستانی هدی، نادری مینا سادات، طاولی زهرا، دبیران سهیلا و همکاران.. بررسی اثر لیزر Fractional Ablative CO2 در کاهش استریای بارداری در بیماران مبتلا به استریای بارداری. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1396; 14 (1) :9-2

URL: http://icml.ir/article-1-363-fa.htmlدوره 14، شماره 1 - ( لیزر در پزشکی 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی Journal of Lasers in Medicine
فصلنامه "لیزر پزشکی" دارای رتبه علمی-پژوهشی از کمیسیون نظارت بر نشریات وزارت بهداشت؛درمان و آموزش پزشکی می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3877