[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 2 - ( فصلنامه لیزر پزشکی 1389 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
شبیه‌سازی مونت کارلوی تخریب تابشی پلاستیک های CR-39 در اثر فعالیت رادن و دختران آن در هوا
محمدرضا رضایی*، علی نگارستانی، سعید محمدی، داریوش افضلی
دانشگاه پیام نور تهران
چکیده:   (18017 مشاهده)

  خلاصه

  زمینه و هدف: ماده پلاستیکی CR-39 با فرمول شیمیایی C10H18O7 علاوه بر کاربردهای مختلف علمی و تحقیقاتی ، بهترین گزینه برای عدسی‌های پزشکی می‌باشد. رنگ CR-39 در اثر تابش لیزر و فوتون‌های پر انرژی تغییر می‌کند.
CR-39 به تابش‌های آلفا نیز بسیار حساس است. در اثر توقف ذرات آلفا ردپاهایی در آن ایجاد می‌شود. در طول مسیر هر ردپا جنس ماده CR-39 تغییر می‌کند و سطح آن مورد تخریب قرار می‌گیرد. هوا حاوی مقداری گاز رادن رادیو اکتیو است که خود آن و دخترانش به گسیل دهنده ذرات آلفا مشهورند. آلفای ناشی از واپاشی رادن و دختران، عملکرد پلاستیک‌های CR-39 را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ردپاهای بجا مانده باعث تخریب آن می‌گردند. در این مقاله سعی می‌شود تا با استفاده از روش مونت کارلو، چگالی ردپاهای تخریبی و عمق تخریب ایجاد شده در پلاستیک‌های CR-39 در اثر فعالیت رادن و دختران آن شبیه سازی شود.

  روش بررسی: در این شبیه سازی به داده‌های توان ایستانندگی آلفا در هوا و CR-39 نیاز داریم که این داده ها از نرم افزار SRIM 2008 استخراج می‌شوند. رادن موجود در هوا که در حال حرکت است در یک نقطه تصادفی، بصورت تصادفی واپاشی می‌کند. در نتیجه ذرات آلفایی که به CR-39 می‌رسند دارای طیف انرژی گسترده ای می‌باشند. با این شبیه سازی طیف انرژی و زاویه‌ای ذرات آلفای فرود آمده بر CR-39 بدست آمده است. عمق نفوذ ذره آلفا در CR-39 بستگی به انرژی ذره فرود آمده دارد. با ارائه روشی جدید سعی شده است تا برد ذره آلفا در CR-39 بصورت تابعی از انرژی ذره آلفای فرودی استخراج شود. فعالیت دختران رادن با فعالیت رادن مساوی نیست. نسبت فعالیت دختران به فعالیت رادن (یا ضریب تعادلی) در حالت واقعی در نظر گرفته شده است.

  یافته ها: ردپاهای ایجاد شده، زاویه های مختلفی دارند ولی در ردپاهای با زاویه 30 درجه بیشترین فراوانی بچشم می‌خورد. عمق تخریب ایجاد شده در اثر فعالیت روزانه رادن در حدود µm 35 مشاهده می‌شود. در عمق µm 25-15 که چگالی ردپاهای تخریبی افت و خیز کمتری دارد، هر ردپایی در اثر فعالیت روزانه رادن، معادل غلظت Bq/m3 100 رادن خواهد بود. چگالی ردپاهای تخریبی در این شبیه سازی برابر (Track/cm2)/(Bq.d/m3) 142/0 است که منطبق بر نتایج آزمایشی است که توسط and et al Lopez ارائه شده است.

  نتیجه گیری: تخریب‌های ایجاد شده در اثر فعالیت رادن و دختران آن بتدریج باعث کدر شدن عدسی، ازبین رفتن وضوح تصویر، تغییر ضریب شکست عدسی و در نتیجه پراکندگی نور لیزر در کاربردهای پزشکی پلاستیک‌های CR-39 می‌شود.

واژه‌های کلیدی: رادن، مونت کارلو، ذرات آلفا، عمق تخریب پلاستیک‌های CR-39
متن کامل [PDF 724 kb]   (1174 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۲/۲۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Monte Carlo simulation of radiation damage in CR-39 plastics by air activity of radon and progeny. لیزر در پزشکی. 2010; 7 (2)
URL: http://icml.ir/article-1-165-fa.html

رضایی محمدرضا، نگارستانی علی، محمدی سعید، افضلی داریوش. شبیه‌سازی مونت کارلوی تخریب تابشی پلاستیک های CR-39 در اثر فعالیت رادن و دختران آن در هوا. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1389; 7 (2)

URL: http://icml.ir/article-1-165-fa.htmlدوره 7، شماره 2 - ( فصلنامه لیزر پزشکی 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی Journal of Lasers in Medicine
فصلنامه "لیزر پزشکی" دارای رتبه علمی-پژوهشی از کمیسیون نظارت بر نشریات وزارت بهداشت؛درمان و آموزش پزشکی می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937