:: دوره 18، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1400 ) ::
جلد 18 شماره 3 صفحات 22-12 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی تاثیر تابش لیزر کم‌توان به همراه ویتامین D در از بین بردن سلول‌های ملانومای پوستی
محیا قنبری زرندی، مینا سادات نادری، سید مهدی طبایی*، سعید حسامی تکلو
گروه پژوهشی لیزر پزشکی، مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی، پژوهشکده یارا، جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1010 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه از لیزرهای کم‌توان می‌توان برای از‌بین‌بردن سلول‌های سرطانی پوست به‌دلیل افزایش در القاء اپپتوز و افزایش میزان ROS استفاده کرد. ویتامین D در پوست مسیر سیگنالینگ‌های سرطانی را مهار کرده و رشد تومور را سرکوب می‌کند. در این مطالعه اثر تابش لیزر کم‌توان و همچنین نقش ویتامین D در سلول‌های سرطان ملانومای پوست انسانی رده A375 مورد بررسی قرار گرفت. مطالعات نشان می‌دهد استفاده از پرتودرمانی با نور لیزر کم‌توان همراه با ویتامین D می‌تواند نفوذ سلولی را بهبود بخشد و در نتیجه اثرات ضد سرطانی آن را از طریق القاء اپپتوز افزایش دهد.
روش و بررسی: مطالعه آزمایشگاهی مداخله‌ای و در محیط in vitro آزمایشگاه کشت سلولی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در سال 1399-1400 انجام شد. ابتدا کشت سلول‌های سرطان پوست A375 در محیط کشت +10% FBS DMEM انجام شد. تیمار‌های ویتامین D در غلظت‌های مختلف (10،25،35 و50 میکرومولار) و تیمار لیزر کم‌توان با دوز‌های انرژی مختلف (‌1،2،5،10 ژول بر سانتی‌متر‌مربع) بررسی شد و سپس اثر همزمان ویتامین D با غلظت بهینه و لیزر کم‌توان با دوز بهینه انجام شد و با روش تست MTT و فلوسایتومتری به ترتیب میزان زنده مانایی و میزان اپپتوز در اثر این تیمارها بررسی شد.
یافته‌ها: نتایج تیمار ویتامین D با غلظت‌های مختلف )‌10،25،35و50 میکرومولار‌) در سلول‌های سرطان پوست رده ‌سلولی A375 نشان داد که تیمار ویتامین D با غلظت 35 میکرومولار کمترین زنده مانایی و بالاترین میزان اپپتوز دارد و همچنین دوز 2 و 5 ژول بر سانتی‌متر‌مربع نیز کمترین زنده مانایی و بیشترین میزان اپپتوز را دارد و استفاده همزمان این تیمارها با یکدیگر اثر هم‌افزایی را نشان داد.
نتیجه‌گیری‌: به‌طور‌کلی می‌توان گفت که ویتامین D و لیزر کم‌توان باعث کاهش بیشتر بقای سلول‌های سرطانی می‌شود. بنابراین استفاده از درمان ترکیبی لیزر کم‌توان و ویتامین D در غلظت و دوز انرژی موثر و بهینه اثرات ضد‌سرطانی را دارد و نتایج این تحقیق می‌تواند در درمان سلول‌های سرطان پوست ملانوما موثر باشد.
واژه‌های کلیدی: ویتامین D، لیزر کم‌توان LLLT، سرطان پوست، ملانوما، فاکتورهای سلولی، رده سلولی A375
متن کامل [PDF 1701 kb]   (210 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/9/27 | پذیرش: 1400/9/10 | انتشار: 1400/9/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها