:: دوره 18، شماره 2 - ( لیزر در پزشکی 1400 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 44-36 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر دمای ناشی از تابش نور لیزر بر شار انرژی عبوری از یک زنجیره پروتئینی
نرمین سفیدکار عبدالعلی‌زاده، سمیرا فتحی‌زاده*، فاطمه نعمتی
گروه فیزیک، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (917 مشاهده)
مقدمه: پروتئین به‌عنوان بزرگترین درشت مولکول موجود در بدن از جمله مهم‌ترین اجزای ارگانیسم‌های زنده است که نقش بسیار اساسی و مهمی را در این سیستم‌ها دارد. این مواد از توالی زنجیره‌های آمینواسیدی تشکیل شده‌اند که براساس نوع پروتئین، تعداد این آمینواسیدها می‌تواند تا چند هزار نیز برسد. انتقال انرژی زیستی در مولکول‌های پروتئین یکی از مباحث مهم در بیولوژی می باشد که در فرایندهای بسیاری همچون انقباض عضلات، تکثیر DNA، انتقال پالس نوروالکتریک بر روی نورولما، کار با پمپ کلسیم و سدیم و غیره حیاتی است.
روش بررسی: در این کار، انتقال انرژی زیستی در مولکول‌های پروتئین مورد بررسی قرار گرفته است. در این راستا با در نظر گرفتن تابش لیزر، تاثیر دمای اعمال شده روی سیستم مورد بررسی قرار گرفته است. با بکارگیری نظریه سیستم‌های غیرخطی، معادلات تحول سیستم و شار انرژی به‌دست‌آمده و اثر دمای اعمال شده و نیز اختلاف دمای بین دو انتهای سیستم مورد مطالعه قرار گرفته است.
یافتـه‌ها: شار‌انرژی در بازه‌های زمانی مختلف شامل پیک‌هایی می‌باشد. به‌طوری‌که توالی با طول 20 سایت، پیک‌های بالاتری را نسبت به دو توالی دیگر با طول‌های 150 و 300 نشان می‌دهد. شار انرژی نسبت به دما نیز یک‌سری نوسانات از خود نشان می‌دهد. با ثابت نگه‌داشتن دمای منبع سرد و تغییر دادن دمای منبع گرم، شاهد تغییرات شار انرژی نسبت به اختلاف دمای منبع گرم و سرد بودیم. از طرفی با تغییر همزمان و هم‌اندازه دمای منبع سرد و گرم، تغییرات شار انرژی نسبت به دمای منبع گرم را بررسی کردیم.
نتیجه‌گیری: تغییرات شار‌انرژی نسبت به زمان رفتار کاملا آشوبناک از خود نشان می‌دهد و با کاهش طول توالی مقدار شار انرژی افزایش می‌یابد. همچنین در این مطالعه، شاهد تاثیرات دما ناشی از تابش نور لیزر بر روی شار انرژی بودیم به‌طوری‌که مشاهده کردیم شار انرژی عبوری از سیستم در دمای 345 کلوین به ماکزیمم مقدار خود می‌رسد. با اعمال گرادیان دمای متغیر، نتیجه گرفتیم که از اختلاف دمای 10 درجه کلوین به بالا با کاهش طول توالی، مقدار شار انرژی افزایش می‌یابد. با اعمال گرادیان ثابت دما مشاهده کردیم که وقتی دمای منبع گرم به 345 کلوین می‌رسد، مقدار شار انرژی به بیشترین مقدار خود می‌رسد.
واژه‌های کلیدی: واژه‌های کلیدی: انتقال انرژی زیستی، تابش لیزر، مدل اصلاح‌ شده دیویدوف، مولکول‌های پروتئین، حمام حرارتی
متن کامل [PDF 1034 kb]   (280 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/6/31 | پذیرش: 1400/6/10 | انتشار: 1400/6/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 2 - ( لیزر در پزشکی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها