:: دوره 17، شماره 2 - ( لیزر در پزشکی 1399 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 8-15 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر لیزردرمانی پرتوان در درمان استئوآرتریت زانو: یک بررسی مروری سیستماتیک
سعید رضائی، سیامک بشردوست تجلی*
دپارتمان فیزیوتراپی، دانشکدۀ توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (1410 مشاهده)
مقدمه: استئوآرتریت زانو یکی از مشکلات شایع اسکلتی عضلانی می­باشد. این بیماری هزینه­های اقتصادی، اجتماعی و روانی بسیاری را در­بردارد. لیزر­درمانی یک روش فیزیوتراپی غیر تهاجمی می­باشد که در درمان طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی عضلانی کاربرد دارد. هدف این مطالعه بررسی سیستماتیک و هدفمند اثرات لیزر­درمانی پر­توان در درمان استئوآرتریت زانو است.
روش بررسی: برای انجام این مطالعه و یافتن مطالعات مرتبط یک جست و جوی جامع در پایگاه­های PubMed ،Scopus،Clinical Key ، Google Scholar ،Web of Science و  Embaseاز سال ۲۰۰۰ تا ژانویۀ 2020 انجام گرفت. مطالعات کارآزمایی بالینی تصادفی به زبان انگلیسی و فارسی که به بررسی اثر لیزر پرتوان در بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو پرداخته بودند، وارد مطالعه شدند و مطالعات کارآزمایی بالینی غیر تصادفی، مشاهده­ای، مقطعی، مروری، موردی و مطالعاتی که در آن­ها انواع دیگر لیزر از قبیل لیزر­های با توان متوسط و پایین مورد استفاده قرار گرفته بودند و همچنین مطالعاتی که متن کامل آن­ها از­طریق کتابخانۀ دانشگاه علوم پزشکی تهران در دسترس نبودند، از مطالعه خارج شدند. از 1032 مقالۀ یافت­شده 8 مقاله معیار ورود به مطالعه را پیدا کردند و پس از بررسی توسط معیار PEDro کیفیت­ سنجی شدند.
یافته­ ها: درد و عملکرد بیماران در همۀ مطالعات نسبت به قبل از درمان بهبود معنی­داری داشت. کاهش این نمرات نسبت به گروه کنترل بلافاصله بعد از درمان و در مطالعاتی که دورۀ پیگیری داشتند، بعد از دورۀ پیگیری نسبت به قبل از درمان کاهش معنی­داری داشت. علی­رغم اثرات مناسب لیزر­درمانی بر درد و عملکرد بیماران، تأثیر این پرتوها بر­روی تغییرات ساختاری و جلوگیری از تخریب غضروف مفصلی نامشخص است و نیاز به پژوهش­ های بیشتر دارد.
واژه‌های کلیدی: استئوآرتریت زانو، لیزر پرتوان، لیزر با شدت بالا، نوردرمانی
متن کامل [PDF 491 kb]   (395 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/12/4 | پذیرش: 1399/6/31 | انتشار: 1399/6/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 2 - ( لیزر در پزشکی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها