:: دوره 16، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1398 ) ::
جلد 16 شماره 3 صفحات 21-14 برگشت به فهرست نسخه ها
بهبود تابع نقطه گستر سیستم تصویربرداری فلورسنت دوبعدی با استفاده از روش دکانولوشن تکرارشونده
مجتبی صیدی، سید محسن ابراهیمی، سارا مشعلچی زاده، مریم صادقی فر، مرجانه حجازی*
گروه فیزیک و مهندسی پزشکی، دانشکدۀ پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (602 مشاهده)
مقدمه: تصویربرداری فلورسنت in-vivo و in-vitro به یکی از رایج­ترین روش­های تشخیصی آزمایشگاهی و پیش بالینی تبدیل شده است. در عمل کیفیت تصاویر ثبت­شده به دلایلی از جمله شرایط محیطی نامناسب یا نقص سیستم تصویربرداری به دلیل وجود ابیراهی اپتیکی افت خواهد داشت. در صورت وجود ابیراهی PSF سیستم از حالت ایدئال فاصله می­گیرد. عملیات دکانولوشن تصویر یکی از مؤثر­ترین راه­های بازیابی تصویر است که می­تواند با از بین بردن اثرات مخرب PSF غیر ایدئال در تصویر ثبت­شده کیفیت تصاویر را افزایش دهد.
روش بررسی: برای بازیابی کیفیت تصویر از الگوریتم دکانولوشن تکرار­شونده استفاده شد. 7 تصویر توسط سیستم تصویربرداری معرفی­شده از بدن موش گرفته شد و الگوریتم نرم­افزاری مورد نظر در دو حالت متفاوت با PSF ثابت و متغیر بر روی آن­ها اجرا شد. برای ارزیابی میزان مؤثر بودن اعمال الگوریتم بر­روی تصاویر نیز از معیار های استاندارد SNR و TEN استفاده شده است.
یافته­ها: اجرای الگوریتم­های نرم­افزاری باعث شد پارامتر SNR در تصویر نهایی نسبت به تصویر اولیه تقریباً ثابت بماند و TEN تصویر پردازش­شده نسبت به تصویر اولیه افزایش داشته باشند. این افزایش برای حالت دکانولوشن با PSF متغیر در مقایسه با PSF ثابت بسیار چشمگیر­تر است (P-value = 0.043).
نتیجه­گیری: ثبت تصاویر با کیفیت باعث افزایش دقت تشخیص و بهبود کارآیی روش­های درمانی می­شود اما، در عمل کیفیت تصاویر ثبت­شده در سیستم­های تصویربرداری به دلیل تاری و نویز کاهش می­یابد. روش نرم­افزاری معرفی­شده به­طور مؤثری میزان تاری ناشی از ابیراهی­های اپتیکی و شرایط محیطی را کاهش می­دهد. استفاده از سیستم ارتقاء­یافته باعث بهبود تشخیص لبه­های تومور در کاربرد­های پیش بالینی خواهد شد.
واژه‌های کلیدی: تصویربرداری اپتیکی، تصویربرداری فلورسنت، دکانولوشن، ابیراهی
متن کامل [PDF 413 kb]   (90 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/10/3 | پذیرش: 1398/10/3 | انتشار: 1398/10/3


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها