:: دوره 16، شماره 1 - ( لیزر در پزشکی 1398 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 17-11 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه اثرات گرمایی لیزر در درمان سرطان سر و گردن به کمک نانوذرات چندلایه‌ای
امیرحسین براتی سده، حسین پورشیخی، فاطمه رضائی*
دانشکدۀ فیزیک، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، تهران، ایران
چکیده:   (418 مشاهده)
مقدمه: سرطان بیماری است که از تکثیر غیر طبیعی سلول­های بدن آغاز می­شود. یکی از شایع­ترین مدل­های این بیماری، سرطان سر و گردن است. در این مقاله اثرات گرمایی نور لیزر دیود در درمان بافت سرطانی سر و گردن و در حضور نانوذرات چندلایه­ای پایۀ فلزی مورد مطالعه قرار گرفته است.
روش بررسی: محاسبات با استفاده از روش عددی المان محدود و با بهره­گیری از فیزیک انتقال حرارت در بافت­های بیولوژیکی انجام شده است. در این مطالعه به بررسی عملکرد این روش درمانی و سپس به بررسی پارامترهای مؤثر مانند دما، شدت و توان نور لیزر، چگالی جریان و میدان الکتریکی باریکه پرداخته شده است. همچنین اثرات گرمای متابولیک، رسانش بافت و تومور و نیز تغییرات نرخ پرفیوژن خون با دما در­نظرگرفته شده است.
یافته­ها: یافته­ها نشان می­دهند که دما در ناحیۀ بافت سرطانی در حضور نانوذرات به­طور چشمگیری افزایش یافته است. همچنین طبق معادلات ماکسول مشخص شد که میدان، چگالی جریان و توان باریکه در حضور نانوذرات پایۀ کامپوزیتی افزایش و با دور شدن از نانوذرات سپس کاهش می­یابند.
نتیجه­گیری: بررسی نمودارهای دمایی نشان دهندۀ نقش مثبت این روش درمانی است که ناشی از انتخاب مناسب و دقیق تمام عوامل مؤثر اعم از جنس و سایز نانوذرات، ویژگی­های لیزر از­قبیل شدت، طول­موج و فیزیک شبیه­سازی می­باشد. همچنین نتیجه می­شود که میدان الکتریکی، چگالی جریان و توان دارای رابطۀ مستقیم هستند و در این روش درمانی با تابش نور لیزر بر نانوذرات این پارامترها در حضور نانوذرات افزایش و سپس افت خواهند کرد.
واژه‌های کلیدی: گرما درمانی، نانوذرات، سرطان سر و گردن و لیزر
متن کامل [PDF 380 kb]   (112 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۴/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۴/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 1 - ( لیزر در پزشکی 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها