[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 16، شماره 2 - ( لیزر در پزشکی 1398 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 26-18 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر نرخ فلوئنس نور لیزر بر فتودینامیک‌تراپی
مریم علیان نژادی*، صدرا امینی، مهرنوش تقی زاده، مونا حیدری
گروه اپتیک و لیزر، دانشکدۀ فیزیک، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
چکیده:   (904 مشاهده)
مقدمه: امروزه درمان فتودینامیک یکی از امیدوارکننده­ترین روش­های غیرتهاجمی درمان سرطان است. برهمکنش نور لیزر با مادۀ حساس به نور و تولید اکسیژن منفرد در­واقع، اساس فرآیند درمان با این روش است. شبیه­سازی و بررسی قبل از انجام کارهای کلینیکی باعث موفقیت بیشتر فرآیند درمان ­می­شود و بنابراین الزامی است. در این مقاله درمان سرطان با روش فتودینامیک شبیه­سازی­شده و سپس تأثیر فلوئنس نور لیزر بر­روی درمان مورد بررسی قرار می­گیرد.
نظریه و روش: برای شبیه­سازی مدل استوانه­ای Krogh برای مویرگ و بافت سرطانی انتخاب شده است. در این مدل فرض می­شود که اکسیژن این تومور تنها توسط مویرگی که در آن قرار گرفته است، تأمین می­شود. مویرگ و بافت تومور به ترتیب به­صورت استوانه­هایی با شعاع 10 و 65 میکرون در­نظر گرفته شده است و ارتفاع مویرگ و بافت تومور 220 میکرون می­باشد. در محاسبات تأثیر جذب و پراکندگی نور لیزر در ناحیۀ درمان لحاظ شده است و سپس معادلات نرخ فتوفرین، اکسیژن حالت پایه و منفرد با روش المان محدود حل شده است و توزیع فضایی و تحول زمانی این کمیت­ها به ازای نرخ فلوئنس مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
یافته­ها: بررسی توزیع فضایی نشان می­دهد که تغییرات نرخ فلوئنس نور لیزر در ناحیۀ درمان اندک است و سطوح دارای غلظت یکسان اکسیژن حالت پایه و فوتوفرین تقریباً متقارن و پوسته­های استوانه­ای شکل هستند. نتایج بیانگر این مطلب است که افزایش نرخ فلوئنس لیزر باعث افزایش قدر مطلق شیب نمودارهای غلظت اکسیژن حالت پایه، اکسیژن منفرد و فتوفرین برحسب زمان می­شود. بررسی کمیت­ها در یک زمان درمان معین نیز نشان می­دهد که افزایش نرخ فلوئنس لیزر منجر به کاهش هر­چه بیشتر غلظت اکسیژن حالت پایه و فتوفرین می­شود در­حالیکه غلظت اکسیژن منفرد با نرخ فلوئنس رابطۀ مستقیم دارد. در نهایت مشخص شد که غلظت فتوفرین در بازۀ مورد بررسی از mM 1 کمتر نمی­شود و زمان آستانۀ مرگ سلولی برای نقطۀ (11z= ،6y= ،65x=) میکرون به ازای نرخ­های فلوئنس نور لیزرmW/cm2200، 150،100 و 50 به ترتیب 509،680،1018  و 2033 ثانیه می­باشد.
واژه‌های کلیدی: درمان سرطان، فتودینامیک­تراپی، غلظت اکسیژن منفرد، مادۀ حساس به نور، روش المان محدود (FEM)
متن کامل [PDF 666 kb]   (194 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/6/9 | پذیرش: 1398/6/9 | انتشار: 1398/6/9


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aliannezhadi M, Amini S, Taghizadeh M, Heidari M. The Effect of Light Fluence Rate on Photodynamic Therapy. لیزر در پزشکی. 2019; 16 (2) :26-18
URL: http://icml.ir/article-1-437-fa.html

علیان نژادی مریم، امینی صدرا، تقی زاده مهرنوش، حیدری مونا. تأثیر نرخ فلوئنس نور لیزر بر فتودینامیک‌تراپی. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1398; 16 (2) :26-18

URL: http://icml.ir/article-1-437-fa.htmlدوره 16، شماره 2 - ( لیزر در پزشکی 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی Journal of Lasers in Medicine
فصلنامه "لیزر پزشکی" دارای رتبه علمی-پژوهشی از کمیسیون نظارت بر نشریات وزارت بهداشت؛درمان و آموزش پزشکی می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4162