[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1397 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 30-22 برگشت به فهرست نسخه ها
افزایش تابش اشعۀ ایکس در تابش‌دهی لیزری فلزات جهت استفاده در میکروسکوپی اشعۀ ایکس با وضوح بالا: تأثیر چگالی اولیۀ هدف
رضا فاضلی*، ساسان تیزرو
گروه اپتیک و لیزر، دانشکدۀ علوم پایه، واحد لاهیجان، دانشگاه آزاد اسلامی، لاهیجان، ایران
چکیده:   (339 مشاهده)
مقدمه: پلاسمای حاصل از برهمکنش لیزر با ماده یکی از منابع جدید اشعۀ ایکس است که از خصوصیات بسیار خوبی نظیر طول زمانی بسیار کوتاه و شدت یا روشنایی بالا برخوردار است. در­نتیجه، به­عنوان یکی از کاربردها جهت تصویر­برداری از نمونه­های بیولوژیک بسیار مناسب است. در این زمینه فلز طلا نسبت به سایر اهداف، تابش ایکس بیشتری به­دست می­دهد. اما، دانشمندان به­منظور کاهش هزینه­ها به­دنبال استفاده از مواد ارزان­تری هستند. در این مقاله با استفاده از شبیه­سازی­های هیدرودینامیکی نشان می­دهیم که با کاهش چگالی اولیۀ سرب تا یک حد مشخصی می­توان میزان اشعۀ ایکس حاصل از تابش­دهی لیزری آن را به مقدار قابل توجهی افزایش داد.
روش بررسی: در این مطالعه برهمکنش لیزر با مادۀ هدف و تشکیل و انبساط پلاسما به­وسیلۀ یک کد هیدرو­دینامیکی به­نام EHYBRID شبیه­سازی شده است. سپس روابط فیزیکی مربوط به تولید اشعۀ ایکس از پلاسما بررسی شد و با استفاده از آن­ها برنامه­های کامپیوتری مناسب در نرم­افزار MATLAB تهیه گردید. با استفاده از این برنامه­ها و خروجی کد EHYBRID، میزان اشعۀ ایکس تولید­شده در سلول­های مختلف پلاسما در هر لحظه از زمان محاسبه گردید. محاسبات برای دو فلز طلا و سرب انجام گردید و در نهایت تأثیر کاهش چگالی اولیه سرب بر میزان تابش اشعۀ ایکس مورد بررسی قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج حاصل از شبیه­سازی­ها نشان دادند که با در­نظر گرفتن چگالی عادی برای دو فلز، میزان تابش ایکس از پلاسمای طلا بیشتر است. اما، با استفاده از یک هدف سربی با چگالی اولیۀ کاهش­یافته می­توان تابش ایکس از پلاسمای حاصل از آن را تا مقدار مربوط به طلا افزایش داد. در­واقع چگالی اولیۀ سرب باید به مقداری بین 25/0 تا 1/0 چگالی عادی کاهش داده شود.
بحث و نتیجه­گیری: تابش اشعۀ ایکس از پلاسمای حاصل از تابش­دهی لیزری دو فلز طلا و سرب به­منظور استفاده در میکروسکوپی اشعۀ ایکس به­صورت عددی شبیه­سازی شد. نتایج حاصل از این مطالعه نشان دادند که کاهش چگالی اولیۀ سرب که با روش­های لایه­نشانی خاصی قابل انجام است، تابش ایکس از پلاسمای آن را به میزان قابل توجهی  افزایش می­دهد. بنابراین می­توان با استفاده از فلزات ارزان با چگالی اولیۀ مناسب، علاوه­بر کاهش قابل توجه هزینه­ها اشعۀ ایکسی با شدت و روشنایی بسیار مناسب تولید کرد که جهت تصویر­برداری میکروسکوپی از نمونه­های بیولوژیک با وضوح بسیار بالا قابل استفاده باشد.
واژه‌های کلیدی: برهمکنش لیزر با ماده، پلاسمای لیزری، تابش اشعۀ ایکس از پلاسما، میکروسکوپی اشعۀ ایکس
متن کامل [PDF 573 kb]   (53 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fazeli R, Tizro S. Enhancement of X-Ray Emission from Laser Irradiated Metals for High-Contrast X-ray Microscopy: The Effect of Initial Target Density. لیزر در پزشکی. 2018; 15 (3) :30-22
URL: http://icml.ir/article-1-412-fa.html

فاضلی رضا، تیزرو ساسان. افزایش تابش اشعۀ ایکس در تابش‌دهی لیزری فلزات جهت استفاده در میکروسکوپی اشعۀ ایکس با وضوح بالا: تأثیر چگالی اولیۀ هدف. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1397; 15 (3) :30-22

URL: http://icml.ir/article-1-412-fa.htmlدوره 15، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی Journal of Lasers in Medicine
فصلنامه "لیزر پزشکی" دارای رتبه علمی-پژوهشی از کمیسیون نظارت بر نشریات وزارت بهداشت؛درمان و آموزش پزشکی می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3953