[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 14، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1396 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 22-17 برگشت به فهرست نسخه ها
پایداری پدیدۀ تولید هارمونیک سوم به​عنوان منبع تولید نورفرابنفش برای استفاده در نانوجراحی
سهراب بهنیا* ، مهدی خداویردی زاده، جاوید ضیائی
گروه فیزیک، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (541 مشاهده)
مقدمه: توسعۀ پالس​های فوق سریع لیزری ما را قادر به استفاده از اندرکنش​های قوی و جایگزیدۀ اپتیک غیرخطی و دستکاری اپتیکی در داخل سلول​های زنده در مقیاس نانو نموده است. در نقطۀ تمرکز، چگالی توان نور بالا بوده و هر پالس باعث ایجاد یک حباب میکروسکوپی می‌شود که بافت سلولی اطراف خود را از هم جدا می‌کند. از تجمع هزاران حباب در کنار یکدیگر می‌توان یک برش بسیار ظریف در بافت سلولی ایجاد نمود. به​علت دارا بودن بازده تبدیل بالا، تولید و جذب نور فرابنفش می​تواند به​عنوان یک فرآیند احتمالی در نقطۀ تمرکز اتفاق افتد. علاوه​بر​این، نور فرابنفش می​تواند نزدیک به نقطۀ کانونی توسط پدیدۀ تولید هارمونیک سوم ایجاد شود. از این رو، مطالعۀ پایداری پدیدۀ تولید هارمونیک سوم در کاربردهای پزشکی از​جمله نانو​جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.
روش بررسی: مطالعۀ پایداری پدیدۀ تولید هارمونیک سوم را با بررسی رفتار نور در داخل یک بلور اپتیکی با پذیرفتاری غیرخطی مرتبۀ سوم انجام می​دهیم. برای این منظور، با توصیف کوانتومی پدیده به مطالعۀ جایگزیدگی نور با استفاده از نسبت وارون اشغال و آمار افت و خیر ترازهای انرژی می​پردازیم. با استفاده از تحلیل این دو پارامتر می​توان ویژگی گستردگی توابع موج نور را مورد بررسی قرار داد. برای یک تابع موج کاملاً گسترده، مقدار نسبت وارون اشغال برابر با معکوس ابعاد فضای هیلبرت و برای یک تابع موج کاملاً جایگزیده این مقدار برابر 1 است. در سمت مقابل نیز، آمار ترازهای انرژی حالت​های گسترده از آمار ویگنر و حالت​های جایگزیده از آمار پواسونی پیروی می​کند.
یافته‌ها: نتایج به​دست​آمده نشان می​دهد در​حالی​که نور حاصل از پدیده تولید هارمونیک سوم در میدان​های الکتریکی ضعیف و یا بلورهای اپتیکی با پذیرفتاری مرتبۀ سوم کوچک جایگزیده است، اعمال میدان الکتریکی به حد کافی قوی می​تواند سبب غیرجایگزیدگی نور و در​نتیجه ناپایداری پدیدۀ تولید هارمونیک سوم در بلورهای اپتیکی با پذیرفتاری غیرخطی مرتبۀ سوم مناسب گردد.
نتیجه‌گیری: میدان الکتریکی و پذیرفتاری مرتبۀ سوم بلور اپتیکی، عوامل مؤثر در پایداری/ناپایداری پدیدۀ تولید هارمونیک سوم هستند.
واژه‌های کلیدی: نانو​جراحی، تولید هارمونیک سوم، جایگزیدگی نور، آمار ترازهای انرژی
متن کامل [PDF 551 kb]   (176 دریافت)    
آموزشی: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Behnia S, Khodavirdizadeh M, Ziaei J. Stability of Third-Harmonic Generation as a Source of Ultraviolet Light for Use in Nano-Surgery. لیزر در پزشکی. 2017; 14 (3) :22-17
URL: http://icml.ir/article-1-379-fa.html

بهنیا سهراب، خداویردی زاده مهدی، ضیائی جاوید. پایداری پدیدۀ تولید هارمونیک سوم به​عنوان منبع تولید نورفرابنفش برای استفاده در نانوجراحی. فصلنامه علمی پژوهشی لیزر در پزشکی. 1396; 14 (3) :22-17

URL: http://icml.ir/article-1-379-fa.htmlدوره 14، شماره 3 - ( لیزر در پزشکی 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی - پژوهشی لیزر پزشکی Journal of Lasers in Medicine
فصلنامه "لیزر پزشکی" دارای رتبه علمی-پژوهشی از کمیسیون نظارت بر نشریات وزارت بهداشت؛درمان و آموزش پزشکی می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3855